ویروس امیکرون چیست و چه علائمی دارد؟

سویههای جدید ویروس کرونا همان علائم اولیه کرونا را دارند. این شامل تب، سرفهی مداوم و ازدستدادن حس چشایی یا بویایی است. دانشمندان در سطح جهانی سخت در تلاشاند تا انواع جدید را هنگام ظهور تشخیص دهند. ما بهاینترتیب میتوانیم درک بهتری از ویروس، سهولت انتشار و میزان واکسنهای موردنیاز داشته باشیم. درنهایت، میزان تهدیدی که سویههای مختلف کرونا ویروس برای بدن دارند زیاد با یکدیگر فرقی ندارد. سویه هرچه باشد، پاسخ به آن یکسان است: باید خود را قرنطینه کنید و تست کرونا بدهید.

  • $$ m _ v = 0.72 $$ تا $$ m _ v= 0.82 $$ برای هادیهای ناهموار
  • مشکل تنفس
  • ناتوانی در بیدار ماندن یا بیدار شدن از خواب
  • عدم لمس دهان، بینی و چشم با دست آلوده
  • هنگام برداشتن ماسک جلوی آن را لمس نکنید

آیا باید به تمیز کردن محیط خاتمه داد؟ طبق گفتههای سازمان بهداشت جهانی، هنوز ممکن است که افراد از طریق تماس با سطوح به کرونا ویروس آلوده شوند. این اتفاق بیشتر زمانی رخ میدهد که ویروسها از طریق آب دهان یا مخاط بدن فرد آلوده بر روی سطوح پخش شده باشند. وقتی فردی در مدتزمانی اندک بعد از آلودهشدن یک سطح با آن در تماس باشد ممکن است کرونا بگیرد. بااینحال بر اساس دادههای همهگیرشناختی و بررسی عوامل انتقال محیطی، انتقال کرونا از سطوح راه اصلی گسترش این ویروس نیست. اصلیترین حالت آلودهشدن افراد به علائم کرونا از طریق قرارگرفتن مستقیم در معرض قطرات تنفسی حامل ویروس عفونی است. در بیشتر شرایط، تمیزکردن سطوح با استفاده از صابون یا مواد شوینده و ضدعفونیکردن آنها برای کاهش خطر کافی است.

کرونا ویروسها (Coronavirus) گروهی از ویروسها هستند که معمولاً باعث بیماریهای خفیف، مانند سرماخوردگی میشوند. با این حال، انواع خاصی از کرونا ویروس میتوانند مجاری هوایی تحتانی را آلوده کرده و باعث بیماریهای جدی مانند ذات الریه یا برونشیت شوند. بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود به عفونتهای ویروسهای خانواده کرونا آلوده میشوند و اکثر این عفونتها خطرناک نیستند. ویروس کرونا جدید که باعث بیماری کووید ۱۹ میشود، یک استثناء قابل توجه در این خانواده به شمار میآید.

از سال ۲۰۱۹ که پاندمی کرونا در جهان آغاز شد، تا به حال چندین سویه از این ویروس شناسایی شده است. البته تنها ۵ سویه از ویروس کرونا از نظر میزان سرایت و شدت بیماری اهمیت دارد. اُمیکرون، نام پنجمین و جدیدترین سویه ویروس کرونا است که به نام پانزدهمین حرف الفبای یونانی نامگذاری شده است. اولین مبتلایان به این گونه جدید در مناطقی از کشور آفریقای جنوبی شناسایی شدهاند که اغلب آنها واکسن کرونا دریافت نکردهاند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که تعداد مبتلایان به ویروس اُمیکرون در آفریقا در حال افزایش است. با این حال هنوز هیچ مرگی در اثر ابتلا به این سویه جدید گزارش نشده است. براساس گزارشهای منتشر شده، این ویروس در ۳۸ کشور جهان گسترش پیدا کرده است.

آلرژیهای فصلی ممکن است چندین هفته طول بکشد. تفاوت آلرژی و سرماخوردگی چیست؟ کرونا ویروس و آنفولانزا هر دو بیماریهای تنفسی مسری هستند که توسط ویروسها ایجاد میشوند. برخلاف کرونا ویروس که توسط ویروس سارس-کووید 2 ایجاد میشود، آنفولانزا توسط ویروسهای آنفلوانزای A و B ایجاد میشود. این ویروسها به روشهای مشابهی گسترش مییابند. علائم اولیه کرونا و آنفلوانزا بسیار به یکدیگر شبیه است. این بیماریها همچنین میتوانند هیچ علامت خفیف یا شدیدی ایجاد نکنند. به دلیل وجود شباهتها، فقط بر اساس علائم اولیه کرونا یا آنفلوانزا، تشخیص اینکه فرد به کدامیک از این دو مورد مبتلاست دشوار است.

بنابراین اگرچه برخی از افراد مبتلا به ویروس کرونا گلودرد را تجربه می کنند، اما بیشتر افراد مبتلا به گلودرد، کرونا ویروس نخواهند داشت. در یک مطالعهی اولیه بر روی بیماران دارای علائم کرونا، 9/31 درصد افراد علائم گوارشی را گزارش کردند. بیش از 22٪ از شرکتکنندگان در این مطالعه گفتند که اشتها نداشته اند و 12٪ حالت تهوع و استفراغ و 12٪ اسهال داشتهاند. لازم به ذکر است که 89٪ این افراد علائم کرونا خفیف را گزارش کردند.

بیماری کووید-19 اولین بیماری اپیدمیک حاد تنفسی کرونا ویروسی نیست. در دو دهه گذشته، کرونا ویروسها منجر به سه بیماری اپیدمیک حاد تنفسی به نام های کووید-19، سندرم حاد تنفسی یا بیماری سارس (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) شده اند. در حال حاضر بیماری کووید-19 در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده و به صورت پاندمیک در آمده است. اعضای خانواده کرونا ویروسها (کرونا ویریده)، ویروسهای پوسته داری (Envelope) را در بر می گیرد که مادهژنتیکی آنها به صورت زنجیره ریبونوکلئوتیدی تک رشته ای مثبت (Positive-sense single strand ribonucleic acid, ss RNA) میباشد.

خبرهای جدید نشان میدهد واکسن های سینوفارم و اسپوتنیک اثر بسیار پایینی روی کرونا امیکرون دارند. ساخت واکسن جدید چقدر طول میکشد؟ در همین بین، شرکتهای فایزر و بیونتک اعلام کردند که واکسن جدید تا شش هفته دیگر آماده میشود و تا صد روز آینده میتوانند بستههای اولیه را ارسال کنند. در حال حاضر این شرکتها منتظر نتایج آزمایشهایی هستند که هم اکنون روی کرونا امیکرون در حال انجام است و تا دو هفته دیگر به دستشان خواهد رسید.

خبرنگار: چه بخواهیم و چه نخواهیم کرونا این روزها همنشین زندگی ما شده است. برخی معتقدند باید با کرونا زندگی کنیم و نگذاریم نگرانیهای ناشی از این بیماری کمتر شناختهشده ما را از ادامه زندگی بازدارد. کرونا روابط میان انسانها، مشاغل و هنجارهای شناخته شده را تغییر داده است؛ تغییری که تا همین چند ماه قبل تصور عوض شدن آن را هم نمیکردیم. همه ما در زندگی استرس و ترس را تجربه میکنیم. حتما افرادی را در اطراف خود دیدهاید که با شیوع بیماری کرونا به شدت دنبال اخبار و آمار مبتلایان و فوت شدگان هستند و به شدت تلاش میکنند از خبرهای این حوزه جا نمانند. این دسته از افراد معمولاً به دنبال فاجعهسازی از بیماری هستند و برای این نگاه خود استدلالها و منطقهای مختلفی دارند.