مشرق – وزیر دولت اصلاحات: توصیه ما به روحانی همچنان استعفا است – صاحبخبر

از این رو برخی تحلیلگران روس دیدار پوتین و بایدن را دیداری مهم برای آینده سرنوشت سیاسی نفتالی بنت که آینده ای مبهم و شکننده دارد، مطرح کرده و آن را دارای اهمیتی مضاعف تلقی کردند. چکیده: در نظام بین الملل فعلی، سیاست خارجی تابعی از نظام داخلی کشورها شده است و نمی تواند به عنوان یک متغیر مستقل تلقی شود.

اشاره نتانیاهو به بی اعتنایی کشورها به مواضع رژیم صهیونیستی، در حالی صورت میگیرد که بر اساس گزارش کانال 13 تلویزیون اسرائیل، جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا از سه هفته گذشته به درخواست تماس تلفنی نفتالی بنت، نخستوزیر اسرائیل پاسخ نداده است.

مبنا این بود که یک برنامه کوتاه مدت سه ماهه مورد نظر دولت باشد و به مردم گزارش دهد، البته باید بگویم این گزارش سه بخش دارد، یک بخش همین است که امشب رییسجمهور منتخب مردم به مردم عزیز گزارش میدهد، یک بخش گزارش مکتوب است که این گزارش مکتوب در رسانههای مکتوب منعکس خواهد شد و بخش سوم هم گزارشی است که توسط وزرا و سایر مسئولین و معاونین در بخشهای خودشان به اطلاع مردم خواهد رسید.

این مقام گفت از «جان دورهام» دادستان ایالت کنتیکت هم که در روزهای پایانی دولت ترامپ توسط ویلیام بار دادستان کل وقت آمریکا منصوب شده بود، خواسته می شود که از این سمت کناره گیری کند اما وی به عنوان مشاور ویژه در خصوص معاملات ترامپ با روسیه کار خود را ادامه می دهد. دویچهوله در خبری نوشت: بیمارستان بزرگ تلآویو که در اوج پاندمی، شش سرویس ویژه کرونا داشت، روز ۱۵ مارس آخرین بخش باقیمانده را بست.

رسانههای اسرائیلی نوشتهاند که بیمارستان معروف “شیبا” در تل آویو نیز دو بخش مراقبتهای ویژه کرونایی را برچیده است. 4. تأکید ویژه بر ارائة آموزشهای خاص فرهنگی به دیپلماتها و تربیت دیپلماتهایی فرهیخته و آشنا با نقاط قوت و ظرائف فرهنگی هر دو کشور مبدأ و مقصد.

شاید به همین دلیل است که نظامیان صهیونیست با حمله کور به لاذقیه در سوریه، قصد سرپوش گذاشتن بر نقاط ضعف خود دارند. اما انتقال این عملیاتها به خارج از مرزهای ایران و بویژه عراق، ممکن است گروههای الحشد الشعبی عراق و هستههای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شاید «حزبالله» را نیز تشویق کند که همین کار را انجام دهند، یعنی “به اهداف اسرائیلی در سراسر جهان حمله کنند”.

در همین باره وزیر اقتصاد در نشست شورای گفتوگوی بخش خصوصی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در کشور کم است، گفته بود: «این رقم شاید نسبت به سرمایه گذاری مورد نیاز در کشور کم باشد اما با توجه به شدت فشار از ناحیه دشمن، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش و ترکیب سرمایه گذاری نیز رشد داشته است».

مرکز پژوهش های مجلس در این باره گزارش داد: در صورت تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی از سال 99 به بعد حداقل 6 سال زمان نیاز خواهد داشت تا به سطح درآمد سرانه سال 90 باز گردیم. با توجه به همین امر نیز نباید انتظار اقدام قابل توجه راهبردی در هماهنگی تل آویو – مسکو را حداقل در کوتاه مدت داشت.

جهان نيوز، یک ژنرال سابق ارتش رژیم صهیونیستی پیش بینی کرد که در صورت هرگونه حماقت تل آویو در حمله به ایران، روزانه سه هزار راکت و موشک در انتظار این رژیم است. یک اندیشکده آمریکایی نیز در تحلیلی در روز دوشنبه نسبت به ماجرای جویی تل آویو هشدار داد.

از سوی دیگر، شکنندگی دولت ائتلافی در رژیم صهیونیستی و عدم اطمینان نسبت به تداوم عمر آن نیز از جمله مواردی است که می توان در حوزه تبلیغات سیاسی از آن استفاده کرد. بعضی از این عناصر موجب تداوم و برخی دیگر باعث تغییر رفتار و سیاست خارجی ایران میشوند.

البته به احتمال قوی رابطه بنت با روسیه رابطه ای با سرعت بالا و در مسیر هم افزایی در موضوعات حساسی همچون ایران، حزبالله، حماس و یا مسائلی از این دست نخواهد بود؛ چرا که کنشگری زودهنگام در این موضوعات در همراهی با روسیه میتواند باعث بروز اصطکاک در روابط او با واشنگتن شود. همین راهبرد او در دوره نخستوزیری اش نیز به احتمال قوی ادامه خواهد داشت، اگرچه این مسئله در ماه های گذشته باعث برخی گلایه ها از سوی روس ها شده است.

به طور کلی روس ها معتقدند که هیچ کدام از احزاب ائتلافی موضع خصمانه ای نسبت به روسیه ندارند و چون هیچ تغییری در سطح ژئوپلیتیک و استراتژیک در موضع گیری های اسرائیل محقق نمی شود پس می توان گفت که روسیه همان جایگاه پیشین خود را در سیاست های اسرائیل حفظ خواهد کرد.

با این وجود برخی از رسانه های روسی یادآوری کردند که لاپید جزو معدود سیاستمداران اسرائیلی است که علناً از روسیه و ولادیمیر پوتین انتقاد کرده است. با روی کار آمدن نفتالی بنت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی پیامی ضمن تبریک تصدی پست جدید از سوی او روابط دوستانه میان اسرائیل و روسیه را روابطی سنتی دانسته و اظهار کرد که گسترش روابط دوجانبه بدون شک منافع هر دو ملت را تأمین کرده و در راستای مسیر تقویت صلح، امنیت و ثبات در خاورمیانه خواهد بود.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: کاردار اوکراین به وزارت امور خارجه روسیه احضار و ضمن اعتراض شدید به وی، لزوم انجام تعهدات بین المللی اوکراین برای تامین امنیت و عملکرد عادی نمایندگیهای دیپلماتیک روسیه به طرف اوکراینی ابلاغ شد. او ضمن برشمردن دستاوردهای دولتش از جمله مسئله قدس، رابطه با آمریکا و روابط با کشورهای عربی به هماهنگی اش با روسیه برای مقابله با ایران در سوریه اشاره کرده و آن را در شمار دستاوردهای خود برشمرد.

او از استراتژی تنوع بخشی به بازارها و شرکای اسرائیل پیروی می کند و تلاش می کند تا در رابطه خود با اتحادیه اروپا میزان ریسک پذیری تلآویو از فشارهای محتملی که اروپا به دلیل رفتارهای رژیم علیه فلسطینیان میتواند متوجه تلآویو کند پایین بیاورد. نتانیاهو از سال 2009 بهعنوان نخستوزیر، 17 سفر رسمی به روسیه داشته است که به احتمال قوی بنت از چنین امتیازهایی برخوردار نخواهد بود و همین مسئله میتواند عمق روابط دوجانبه را متأثر کند.

این اتفاق نیفتاد و دولت بایدن به همان سیاست دولت اوباما بازگشته است که فقط در حوزه هستهای متمرکز شود، منتها نه به این معنا که دوباره به توافق ۲۰۱۵ بازگردد و به یک توافق هستهای جدید در سال جدید میلادی یا سال آینده با ایران دست پیدا کند. روزنامه «رأی الیوم» با انتشار یادداشتی در این خصوص، چند سوال مطرح کرد: اعتراف رسمی و علنی رژیم صهیونیستی به نقش داشتن در ترور دو سال پیش سردار قاسم سلیمانی به چه معناست؟

وی افزود که این جنگی چند جبههای خواهد بود که اسرائیل برای آن آماده نیست. وی میگوید که حماس و اسرائیل به یک میزان، دقیقا میدانند که صدور فرمان آغاز چنین عملیاتی به چه معنا خواهد بود.

صوفی در خصوص همین واژه بقای اصلاحطلبی مورد اشاره حجاریان میگوید که قطعاً اصلاحطلبان مجبورند که اصلاحاتی را انجام دهند و این اسمش نواندیشی و اصلاح استراتژی است. از نظر من این مطلب صریحترین اعتراف یک مقام اروپایی است که بهرغم ادعایی که نسبت به خروج آمریکا از برجام دارند یا سیاستهای افراطی چه در خصوص ایران و چه در مورد بسیاری از توافقنامههای بینالمللی که آمریکا از آن خارج شده است از دید سران اروپایی تفاوت تاکتیکی است.

به عبارت دیگر سیاست داخلی جنبه درون کشوری و درون مرزی مجموعه سیاستهای دولت است و سیاست خارجی جنبه برون مرزی سیاستهای یک دولت می باشد . این کارشناس مسائل آمریکا افزود: در حالی که دولتهایی مانند دولت باراک اوباما و حتی جورج بوش معتقد بودند که برای حفظ ابرقدرتی و موقعیت جهان و تهدیدات جهانی، آمریکا مجبور است از جیب خودش خرج و این بها را برای حفظ صلح پرداخت کند، اما دولت ترامپ معتقد بود که این امر ضرورتی ندارد و اگر این روند ادامه یابد، آمریکا از درون دچار فرسودگی میشود و منابع مالی آن بیدلیل هدر میرود و این رقبا و متحدین هستند که بیدلیل سود میکنند و در درازمدت آمریکا را به سمت تضعیف سوق میدهند.