طنین «سرود ملی ایران

حال سوال مهم اینجاست که اگر در سالهای گذشته عربستان به دلایل مختلف تلاشهای میانجی گرایانه و دیپلماتیک جمهوری اسلامی برای برقراری روابط با خود پس زده است پس چرا این روزها ریاض خواهان احیای روابط با تهران است و در نشست های مشترک با طرف ایرانی شرکت میکند و افزون بر آن حاضر به حضور در نشست بغداد برای احیای روابط با جمهوری اسلامی است.

بله در عین حال تمام آن چالش هایی که به آن اشاره کردید کماکان به قوت خود باقی است. اين در حالي است که اين عدد در چهار کابينه قبلي بين 50 تا 100 سال است.

مرداد ماه سال جاری و در واپسین روزهای عمر دولت روحانی خبری بصورت گسترده منتشر شد که حاکی از ترک تحصیل سه میلیون و500 هزار دانش آموز داشت. البته هشدار عراقیها نسبت به تداوم حضور نظامیان امریکایی چندان هم بیربط نیست و همچنان برخی مقامات عراقی به کمک گرفتن از نیروهای امریکایی در عملیاتهای آتی اذعان دارند.

چون در تک تک این پروندهها، هم باید امتیاز لازم را بدهیم و هم امتیازات لازم را بگیریم. اگر با این نسبتها به آدم بر نخورد، پس چه چیزی و چه کلمه دیگری باید گفته شود تا به آدم بر بخورد؟

کافی است شما نگاهی به وضعیت امنیتی و میدانی دورتادور ایران داشته باشید آن زمان خواهید دید که کشور در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارد، به خصوص با روی کارآمدن حکومت طالبان در افغانستان اکنون محوریت تقابل میتواند وارد فاز تشدید تنش مذهبی بین شیعه و سنی شود، چون تمام جریان های رادیکال افراطی که به نام اسلام در منطقه ظهور پیدا کردند با نقش آفرینی مستقیم ایالات متحده ایجاد شدند و زیر نظر کاخ سفید هم عمل می کنند.

سوال دیگری که درمورد بحث تحریم ها وجود دارد این است که شما هم در صحبت های الانتان و هم در برنامه تان به ابرتورم اشاره کردید. اگر عربستان سعودی با چراغ سبز آمریکا اکنون به دنبال احیای روابط با جمهوری اسلامی ایران است اکنون سوال مهمتری که ذهن را درگیر میکند این است که چرا ایالات متحده که تا پیش از این مخالف جدی کاهش تنش بین تهران و ریاض بود اکنون برای احیای روابط چراغ سبز نشان داده است؛ آیا این تغییر فاز مد نظر شما از سوی کاخ سفید ناشی از تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن است؟

حضور سيد محمد خاتمي و ديگر افراد متمايل به چپهاي سياسي در کابينه اول، راستگرايان سنتي را به شدت ناراحت کرده بود و از آن سو، چپهاي سياست ايران نيز که اکثريت مجلس سوم را در دست داشتند، انتقاداتي از چينش کابينه داشتند. 2. استفاده از ظرفیتهای نهفته در زبان و ادبیات کشور و ترویج آن از طریق تأسیس رشتة زبان و ادبیات کشور متبوع در دانشگاههای مهم جهان و نیز اعطای بورسهای منظم و مستمر تحصیلی در سطوح عالی کارشناسی ارشد و دکتری به منظور اشاعة فرهنگ و زبان کشور در سطح جهان.

در حقیقت دولتها اهداف دیگری را نیز در روابط بین الملل دنبال میکنند؛ اما بقا محوریترین هدف هر دولتی محسوب میشود، زیرا با به مخاطره افتادن بقا هیچ کدام از سایر اهداف قابل دستیابی نخواهد بود. حتی از سخنان ظریف مشخص شد که شهید سلیمانی هم برای احیای روابط با عربستان سعودی هم اقداماتی را انجام داده بود، ولی در مقابل این عربستان سعودی بوده که تلاش های آشتیجویانه و میانجی گرایانه ایران را پس می زد.

یعنی من اعتقاد داشتم که تنش بین دو کشور ناشی از سیاست های منفیِ نفوذ منطقه ای ایران و در ادامه عدم رغبت برای گفت وگو با عربستان سعودی از سوی جمهوری اسلامی بوده است، اما بعد از انتشار فایل صوتی جنجالی محمد جواد ظریف متوجه شدم که عربستان سعودی هم به نوبه خود در تشدید اختلافات و بحران آفرینی بین دو طرف مقصر بوده است و در مقابل در برهه های مختلف ایران حُسن نیت خود را برای کاهش اختلافات و احیای روابط با سعودی نشان داده است.

از طرفی ترامپ نیز با رویکردی رئالیستی صرفاً منافع ایالاتمتحده را مورد توجه قرار داده و با یکجانبه گرایی منافع این کشور را در تئوری و عمل جستجو مینماید، منسوخ خطاب کردن پیمان آتلانتیک شمالی ناتو از طرف وی و عدم توجه به دیدگاهها و تصمیمهای نهادها و معاهدات بینالمللی نشاندهنده نقض اصول و خصایص امنیت دستهجمعی از طرف آمریکا در دوران وی است.

این حلقه محاصره و مهار چندجانبه به قدری قدرتمند و فراگیر بود که حتی امکان ائتلاف توان فیزیکی جمهوری اسلامی ایران برای عضویت در بلوکهای احتمالی قدرت از جمله عضویت در سازمان همکاری شانگهای را نیز تاکنون از کشور سلب کرده است. حتی هم اکنون که آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و کشور های اروپایی حاضر به اجرای تعهدات خود نیستند نیز آژانس به طور مرتب اقدام به ارائه گزارش میزان پایبندی ایران به برجام به طرف های غربی می کند.

پس چاره ای وجود ندارد جز اینکه ایران از هر فرصتی برای کاهش اختلافات از مسیر گفت و گو، مذاکره و دیپلماسی با عربستان سعودی استفاده کند. لذا آمریکایی ها امیدوار هستند که از مسیر احیای روابط ایران و عربستان سعودی بتوانند بخشی از این اختلافات خود با ایران به خصوص در زمینه برجام و توان دفاعی حل و فصل کنند.

بریتانیاییها و استرالیاییها آنچه را که روابط بینالمللی فرهنگی (international cultural relations) مینامند، به عنوان یکی از اولویتهای عمده در سیاست خارجی خود تلقی میکنند و هدف آن ارائة یک تصویر مثبت از این کشورها در جهان میدانند. اما اگر ایران بعد از احیای روابط با عربستان دست به یک رفرم و اصلاح در سیاست خارجی خود بزند و با احیای برجام، سر و سامان دادن به پرونده فعالیت های هسته ای و اطمینان خاطر بابت توان موشکی و نفوذ منطقه ای و اینکه تضمین بدهد تهدیدی از جانب ایران متوجه عربستان و دیگر شرکای منطقه ای آمریکا نیست آن زمان دیگر کاخ سفید هم دلیلی برای سخت گیری و امتیاز دادن به تهران ندارد.

اتفاقا این چراغ سبز به معنای آن است که واشنگتن سعی دارد با کاهش تنش میان ایران و عربستان و احیای روابط دو کشور، هم هزینه های خود را در منطقه خاورمیانه کاهش دهد و از طرف دیگر به اطمینان خاطری در خصوص امنیت اسرائیل و همپیمانان خود در خاورمیانه برسد.

این چراغ سبزی که من به آن اشاره کردم به این معنا نیست که حتما آمریکا باید ابتدا به ساکن پرونده ها و اختلافات خود را با جمهوری اسلامی ایران حل و فصل کند بعد اجازه کاهش تنش تهران – ریاض را صادر کند. واقع امر این است که من تا پیش از این تصور می کردم سهم عمده کارشکنی ها در تداوم و تشدید اختلافات ایران و عربستان سعودی ناشی از اقدامات، تصمیمات و تحریکات تهران است.

در یکی از واکنشها محسن رضایی در مصاحبهای اعلام نمود:مسئله تک حزبی در ایران تحقق پیدا نخواهد کرد چون جامعه ما یک جامعه تکثر گرای فرهنگی است. جهان در حال دگرگونی است و تامین منافع ملتها منوط به درک جهان جدید و «تعامل راهبردی» با قدرتهای نوظهور است و سیاست خارجی موفق سیاست خارجی متوازن خواهد بود. دادگاه فدرال عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه هفته جاری برابر با ۱۹ ژانویه به دو دادخواست ارائه شده از سوی باسم خشان و محمود داود سلمان درباره نخستین جلسه پارلمان عراق رسیدگی خواهد شد.

چرا فیلم مصاحبه احمدی نژاد از یک سایت داخلی حذف شد؟ طی یک و نیم دهه گذشته افراد زیادی بدون داشتن مدرک تحصیلی عالی مورد نیاز برای کار در وزارت خارجه و حتا بدون داشتن تحصیلات عالی و یا با اسناد جعلی و صرفا بر مبنای عضویت در حزب و گروه خاص و معرفی از جانب افراد بانفوذ در پست های داخلی و خارجی این وزارتخانه مشغول به کار بودند.

بيشترين تهديدات كنوني براي امنيت ملي افغانستان از خارج هدايت، كنترل و سازماندهي ميشود. زیرا، تاکید به نقش پاکستان در مصالحه با طالبان، ممکن است به حل موضوع افغانستان از منظر پاکستان منجر شود؛ چیزی که برای هند، به شدت نگرانکننده است. طالبان در توافق با امریکا وظیفه دارند تا در مرز های آسیای میانه و چین و ایران بستر حضور داعش را آماده کنند و طی ماه های آینده این کشور ها برای سالهای متمادی در سرحدات خود با افغانستان با داعش درگیری خواهند داشت.

اینجا کسانی که همواره به نگاه و مواضع من نقد دارند نباید گفته هایم را به معنای دادن امتیازات صرف از جانب جمهوری اسلامی ایران تعبیر کنند. پس با یک اشاره آمریکا همه این جریان ها می توانند ناامنی های گسترده ای را برای ایران ایجاد کنند.