ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

اما در اماکن عمومی پرجمعیت، فاصله گیری از دیگران همیشه ممکن نیست و به همین دلیل استفاده از ماسک در چنین محیطهایی برای محافظت از یکدیگر توصیه میشود. دلیل آن این است که مولفه های زیادی در این اعداد ظاهری دخالت دارند که دسترسی، منابع و سیاست های سلامت تنها بخشی از این مولفه ها هستند. وی ادامه داد: مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، الزامات و زیرساختهای لازم را در این رابطه مانعی برای اجرایی شدن این مصوبه میدانستند، همان طور که مطلع هستید، در جلسه ۳ هفته گذشته شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، مصوب شد، افزایش دانشجویان ورودی رشتههای پزشکی هر ساله حداقل ۳ هزار نفر باشد، که روی این عدد ۳ هزار نفر در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث شد.

  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید
  • شهرخبر – نحوه درمان کودکان مبتلا به اُمیکرون در منزل
  • ؟ (۱۳۶۰-۱۳۶۸)

کبگانیان افزود: در جلسه ا مروز، وزارت بهداشت مکلف شد، ظرف دو ماه، الزامات نظام ارجاع، پزشک خانواده، و مواردی از این قبیل را از شبکه سلامت کشور به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه دهد. ↑ «ایران دارای موشک با قابلیت حمل کلاهک هستهای است | DW | 01.01.2019». بایگانیشده از اصلی در ۲۰۲۰-۰۴-۲۰. رشته داروسازی نیز به عنوان دیگر رشته پرطرفدار دکتری عمومی دارای ۱ هزار و ۱۸۵ نفر ظرفیت مجموع روزانه و شهریه پرداز است. باید توجه کنیم اگر فضای کسب و کار و تولید و صنعت مناسب باشد می توانیم به اندازه نیاز کشور در رشته های دکتری و فنی و مهندسی دانشجو تربیت کنیم.

طبق این مصوبات، به مدت 4 سال متوالی باید هر سال 20 درصد به ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی افزوده شود. برای سلامت بیشتر یک جامعه، جهت گیری های سلامت باید تغییر کند، دانش آموختگان از مهارت بیشتری برخوردار شوند و اگر این دانش آموخته به درستی هدایت نشود در این شرایط مشکلات زیادی ایجاد می کند. ضیایی یادآور شد: بنابراین این گونه نیست که هر چه تعداد ارائه کنندگان خدمات سلامت بیشتر شود سلامت جامعه هم ارتقاء می یابد.

ارتباط صنعت و دانشگاه خوب نیست و سفارش برای گروه فنی و مهندسی کمتر است. در حال حاضر تناسب رشته های علوم تجربی، علوم فنی و مهندسی و علوم انسانی از بین رفته است. وی ادامه داد: اعضای مرتبط به بحث پزشکی، معتقد بودند که بودجه و زیرساختها از موانع موجود برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی است، که ما نیز آن را قبول داریم، رئیس جمهور در جلسه شورا در این خصوص اعلام کرد، آن قسمت کار و حمایت کار را به دولت محول کنید، این وظیفه دولت است و آن را قبول میکند، دکتر میرکاظمی هم آن را قبول کردند، بنابراین از این بابت نگرانی کمتری داریم ولی یک سری اصلاحات زیرساختی لازم بود، که امروز مصوب شد.

وی افزود: برنامه ای را از وزارت بهداشت خواستیم که رشته های تخصصی مانند طب اورژانس را که نیاز کشور به آنها زیاد است اما داوطلب کمتری دارد مشوق های لازم را ارائه دهد تا این رشته ها هم توسعه جدی پیدا کند. مسئولان وزارت بهداشت مطرح میکردند، از پزشکان عمومی در کشور استفاده خوبی نمیشود، این در حالی است که پزشک خانواده یکی از موارد مهمی است که نیاز به تعداد زیادی پزشک عمومی دارد.

مثال عینی این موضوع عدم تاثیر افزایش دندانپزشک در افزایش سلامت دهان و دندان کشور است. طرح مخرب افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت های پزشکی بدون توجه به زیرساختها و امکانات آموزشی و کمک آموزشی ضربه بزرگی دیگری بر پیکره نظام سلامت است و همکاران را به تأمل بیشتر در این زمینه دعوت میکنم. وی خاطر نشان کرد: افزایش ظرفیت پزشکی طی 4 سال انجام می شود و بعد از آن توقف، افزایش یا شتاب بیشتر آن مجدد بررسی خواهد شد، بر اساس شاخص های موجود بعد از 4 سال در حداقل ترین حالت، ظرفیت پذیرش 16 هزار نفر در سال ادامه پیدا خواهد کرد.

این سیاست ها در استقرار نیروهای ارائه کننده خدمات سلامت به ویژه در سال های آینده موثر است و وضعیت را بهبود می بخشد. آقای برزویی ادامه داد: از وزارت بهداشت خواستیم تا طرح استقرار فراگیر شبکه سلامت ، موضوع نظام ارجاع ، پزشک خانواده و بهره گیری از فناوری های نوین در نظام سلامت را تا 3 ماه دیگر ارائه دهد تا بتوانیم یک بسته کامل برای نظام سلامت داشته باشیم. قطعا همه مردم توان مالی رفتن به پردیس یا آزاد یا آزاد خودگردان را ندارند پس حتی اگر بگوییم هفتاد درصد افراد توان مالی دارند و حتما این رشته ها را میزنند و سی درصد یعنی حدود ۲۷۰۰ نفر توان مالی ندارند و سایر رشته ها را ترجیح میدهند پس حدود رتبه ۱۱۷۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کشوری میتوانند در یکی از سه رشته پزشکی یا دارو و یا دندان پذیرفته شوند.

ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته داروسازی در کنکور ۹۹ تنها ۱۴۰ نفر است. دوره روزانه: ظرفیتهای پذیرش پزشکی در کنکور سراسری سال 96 برابر 3613 نفر و در سال 97 این تعداد برابر 3649 نفر بوده است؛ یعنی 36 نفر افزایش پیدا کرده است. معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امیدواریم با همین روند خوبی که شروع شده در زمانی که سالمندی در کشور به درصد بالاتری می رسد افزایش و پذیرش ما متناسب با آن حرکت کند. در دهههای گذشته، دولت ایران منابع قابل توجهی را صرف بهبود راههای ارتباطی کشور کردهاست و اکنون، تقریباً نیمی از جادهها آسفالت شدهاند. میشناسند که مدت زمان زیادی هم ماندگاری ندارد و مبتلا به سرعت بهبود پیدا میکند.

البته بیماری که اخیرا دیده شده فقط کودکان زیر پنج سال را مبتلا نمی کند بلکه نوجوانان تا سن ۱۶ سال نیز با همین عوارض مشاهده شده اند هر چند فقط در معدودی از مبتلایان وضعیت بیمار وخیم شده است. البته برخی از افراد مبتلا به سرطان پروستات هیچ سابقه خانوادگی در این بیماری ندارند. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص ماده واحده افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی طی نامه شماره 1400/16268/دش مورخ 1400/10/22 توسط رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد. قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از موافقت با افزایش ظرفیت پذیرش در دو رشته پزشکی و دندانپزشکی تا ۵ سال آینده خبر داد و گفت: برای خروج از بحران سرانه پزشک در کشور طی پنج سال آینده بایستی حداقل در رشته پزشکی در سال، ۳۰۰۰ نفر و در رشته دندانپزشکی نیز حداقل ۵۰۰ نفر در یکسال، به دانشجویان ورودی دانشگاههای کشور اضافه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین مقرر شد وزارت بهداشت با همکاری نهادهای ذیربط نسبت به برنامهریزی جهت استقرار فراگیر شبکه سلامت و تدوین طرح نظام ارجاع پزشکی و پزشکی خانواده و بهرهگیری از فناوری نوین و هوش مصنوعی در نظام سلامت اقدام، و جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه دهد. گفت: در یک تبصره از این مصوبه تخصص پزشکی ، دندانپزشکی و همچنین تخصص دندانپزشکی داریم که مقرر شد تا وزارت بهداشت حداکثر طی 2 ماه آینده طرح آن را به ستاد نقشه راه علمی کشور ارائه و شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز داده که ستاد نقشه راه علمی کشور این را مصوب کند بنابراین تا 2 ماه آینده شاهد خبرهای خوب برای افزایش تخصص پزشکی و افزایش ظرفیت دندانپزشکی خواهیم بود.

با این حال سرعت سرایتش بسیار بالاتر از گونه آلفا، یعنی سویهای است که در بریتانیا پیدا شد. ظرفیت کل پذیرش دندانپزشکی در کنکور ۹۹ تعداد ۱ هزار و ۳۷۳ نفر است که ظرفیت دندانپزشکی دوره روزانه و شهریه پرداز را شامل می شود. فراهم نمودن تسهیلات لازم برای برخورداری همگان از خدمات درمانی در حدود امکانات از طریق ایجاد مراکز درمانی دولتی و بهبود استاندارد آنها و استفاده از همکاری مؤسسات خیریه و بخش خصوصی و انواع بیمههای درمانی. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر کمیت در مقابل کیفیت اشاره کرد و گفت: بسیار مهم است که کار ارائه کنندگان خدمات سلامت و گروه پزشکی از استاندارد لازم برخوردار باشد وگرنه چیزی جز عارضه برای جیب مردم ایجاد نمی کند.

بسیار مهم است که کار ارائه کنندگان خدمات سلامت و گروه پزشکی از استاندارد لازم برخوردار باشد وگرنه چیزی جز عارضه برای جیب مردم ایجاد نمی کند. نمی توان به صورت کاریکاتوری تنها یک بخش را تغییر داد و سایر بخش ها را بدون تغییر واگذاشت و انتظار داشت که اتفاقات خوبی برای سلامت کشور بیافتد.