اتهامات تازه به دولت روحانی

چهارچوب هماهنگی شیعیان عراق که پیشتر خبر داده بود، احتمال دارد برای مقابله با بینظمیهای موجود در نخستین جلسه پارلمان این کشور، روند تحریم سیاسی را در پیش گیرد، صبح دیروز بعد از نشستی که از عصر سهشنبه تا نخستین ساعات چهارشنبه ادامه داشت، در بیانیهای خبر داد، شکایت به دادگاه فدرال خواهد برد.

ضمن اینکه پنتاگون نیز راهکار دقیقی در این کشور، چه در زمان حضور نظامی در آنجا و چه برای خارج شدن نداشت. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبرگزاری ارث نیوز عراق، براساس اسناد صادره از سوی دادگاه، این دادگاه مقرر کرد فعالیت هیئت رئیسه منتخب که روز یکشنبه انتخاب شدند براساس دادخواست باسم خشان و محمود داوود دو نماینده پارلمان علیه محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و دو معاونش تا زمان رسیدگی به شکایت ارائه شده درباره جلسه نخست پارلمان تعلیق شود.

شبکه المیادین گزارش داد که چارچوب هماهنگی شیعیان عراق در دفتر شیخ همام حمودی، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، تشکیل جلسه داده و گزینه تحریم روند سیاسی یا پیوستن به مخالفان را مورد بررسی قرار داد. به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، چارچوب هماهنگی شیعیان عراق پس از برگزاری نشست شبانه در خانه همام حمودی، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که تا ساعات اولیه امروز چهارشنبه ادامه داشت بیانیه رسمی را صادر کرد.

دادگاه فدرال عراق امروز، پنجشنبه به صورت موقت فعالیت هیئت رئیسه منتخب پارلمان را تا زمان رسیدگی به شکایت ارائه شده درباره عدم مشروعیت جلسه نخست پارلمان صادر کرد. رهبر جریان صدر عراق در سخنانی نسبت به تعلیق موقت فعالیت هیئت رئیسه منتخب پارلمان تا زمان رسیدگی به شکایت ارائه شده درباره عدم مشروعیت جلسه نخست پارلمان واکنش نشان داد.

در زمان حکومت ظاهرشاه و به قدرت رسیدن روزولت، افغانستان در سال 1935 به رسمیت شناخته شد. مهم اینکه، برخلاف عقبنشینی گیجکننده و شتابزده از افغانستان در ماه اوت، خروج از عراق بهطور منسجم و مطابق با قانون عراق که دولت را ملزم میکند تا پایان سال با نیروهای آمریکایی خداحافظی کند، انجام شد.

محمد الحلبوسی نخستین جلسه دوره جدید پارلمان عراق با کسب ۲۰۰ رای موافق به عنوان رئیس پارلمان عراق در دوره جدید انتخاب شد. روزنامه ایران: این نشست در حالی برگزار شد که همزمان با آن هیأت رئیسه پارلمان عراق اعلام کرد، قصد دارد «محمود المشهدانی»، مسنترین نماینده مجلس عراق را به کمیته انضباطی نهاد قانونگذاری این کشور معرفی کند.

این در حالی است که همین موارد ذیل سایر لایههای تحریمی قرار میگیرد و آمریکا حاضر به برداشتن آنها نیست مگر تهران راضی به مذاکرات خارج از چارچوب برجام و برنامههای موشکی، اقدامات منطقه ای، و حقوق بشر شود. در انتخابات پارلمانی که ماه دسامبر گذشته برگزار شد و در ساختار کابینه بسیار بالا است و دخالت این کشورها در مسائل داخلی عراق سبب شد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان انتخاب و چارچوب هماهنگی (گروه های شیعه) از فرآیند سیاسی حذف شود.

رویداد۲۴-یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: صفآرایی کشورهای اروپایی به نفع ایران – آن هم در مقابل آمریکا – در تاریخ معاصر بیسابقه بوده است.رضا نصری در پاسخ به این سوال که با توجه به رونمایی کاخ سفید از استراتژی جدید امریکا علیه ایران و ارسال پرونده توافق هستهای به کنگره، آیا هیات حاکمه امریکا در حال گره زدن برجام با مسائل غیربرجامی است؟

باشگاه خبرنگاران جوان- ائتلاف الفتح تاکید کرد امارات و سعودی آنچه را که نتوانستند از طریق نظامی کسب کنند، از طریق سیاسی در نخستین جلسه پارلمان کسب کردند. اگر برنامه فضایی تعطیل بود، رئیسجمهور از چه چیزی بازدید کرد که امیدوارکننده بود؟

به گزارش برنا، به گزارش وزارت خارجه آمریکا، بلینکن با تبریک به الحلبوسی برای انتخاب دوباره به عنوان رئیس پارلمان عراق، از نقش این پارلمان در روند دموکراتیک عراق و حمایت از حاکمیت عراق قدردانی کرد. وی افزود: به نظر میرسد که علیرغم غیرقانونی بودن فرایند رأی گیری برای انتخاب رئیس پارلمان عراق، نتایج این رأی گیری تغییری نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، شبکه اسکای نیوز عربی در گزارشی درباره تحولات سیاسی لیبی و سرنوشت دولت این کشور نوشت: عقیله صالح ریاست جلسه آتی پارلمان لیبی را در طبرق بر عهده خواهد داشت، جلسهای که قرار است درباره سرنوشت دولت تصمیم گیری کند.

وی تأکید کرد که مداخله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در انتخابات پارلمانی اکتبر گذشته و تشکیل دولت آینده، بسیار زیاد است. وی افزود، اوضاع امنیتی اسرائیل در جریان جنگ غزه به شدت نابسامان شده است و این امر … وی همچنین با طرح انتقاداتی نسبت به نگاه وزیر خارجه پیشین کشورمان گفت: وزیر خارجه پیشین در کتاب آقای سفیر که در واقع بخشی از خاطرات ایشان در دوران فعالیت دیپلماتیکشان محسوب میشود، میگویند که اعتقادی به موضوع دشمن در نظام بینالملل ندارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با انتشار پیامی در صفحه اختصاصی خود در توییتر نوشت: اگر تصمیم دادگاه عالی فدرال بدون اعمال فشار از سوی طرفهای مختلف بوده باشد، این نخستین گام برای تشکیل اپوزیسیون در پارلمان و عدم توسل به خشونت در مقابل تشکیل دولت اکثریت ملی است.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با انتشار پیامی در صفحه اختصاصی خود در توییتر نوشت: اگر تصمیم دادگاه عالی فدرال بدون اعمال فشار از سوی طرفهای مختلف بوده باشد، این نخستین گام برای تشکیل اپوزیسیون در پارلمان و عدم توسل به خشونت در مقابل تشکیل دولت اکثریت ملی است.

ظاهراً این دولت (بایدن) به جای درک این حقیقت که ایران با منابع مالی زیاد کشوری بسیار خطرناک است، در مسیر احیای توافقی شکست خورده گام بر می دارد. به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت تلاش دارد تا بودجه سال 1401 را به گونهای تدوین کند که کسری آن به حداقل برسد. جریان صدر به همراه دیگر فراکسیونها برای حذف هیئت هماهنگی شیعی از فرایند سیاسی تلاش کردند.

سوال: با این تحلیلها تصورتان از ترکیب مجلس آینده چیست؟ سيد محمد خاتمي، از اعضاي شوراي مرکزي مجمع روحانيون مبارز و کانديداي اين تشکل سياسي در انتخابات سال 1376 توانست با راي 20 ميليوني بر کانديداي جناح راست سنتي يعني حجتالاسلام ناطق نوري پيروز شده و پنجمين رئيسجمهور ايران باشد.

عدمعضویت روحانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از این پالسهای منفی است. در هر مرتبه نیز نیروهای امنیتی به سرعت حاضر می شوند و اطراف خودرو را محاصره می کنند و پس از بررسی مشخص می شود این خودرو خالی از بمب است. هیئت هماهنگی گروههای شیعی عراق در نشست خود که تا پاسی از بامداد ادامه داشت، بیانیه مهمی درباره اولین جلسه پارلمان این کشور صادر کرد.

به نقل از شفق نیوز، چارچوب هماهنگی شیعیان عراق پس از برگزاری نشست شبانه در خانه همام حمودی، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که تا ساعات اولیه امروز چهارشنبه ادامه داشت بیانیه رسمی را صادر کرد. به گزارش برنا، دادگاه عالی فدرال عراق روز پنجشنبه اعلام کرده است که این تصمیم در بررسی شکایت صورت گرفته از سوی “باسم خزعل خشان” و “محمود داود سلمان” از نمایندگان پارلمان صادر شده است.